U organizaciji Čuvara Kristova groba, žudija župe Snježne Gospe iz Vida, 9. travnja održana je Sedma smotra žudija Dalmacije – Vid 2007. Na smotri se pojavilo sedamnaest skupina, što je najviše do sada, a prvi put nastupile su žudije iz Vareša u BiH, iz Imotskoga i Knina u kojem je taj običaj ove godine obnovljen nakon 70 godina prekida. Dosadašnjih šest okupljanja bilo je u Vodicama, nakon čega je odlučeno da se Smotra svake godine održava u drugoj dalmatinskoj župi kako bi se i druge potaklo na obnovu ili pokretanje tog pučkog običaja čuvanja Kristova groba od Velikog Četvrtka uvečer od Uskrsa. Koliko se zna žudije župe Sv. Ilije iz Metkovića najstarije su u Dalmaciji, sljedeće nedjelje slave 150. obljetnicu od osnutka, no i mnoge druge skupine imaju povijest od preko stotinu godina. Zanimljive su razlike u odorama i običajima, pogotovo kod starijih skupina. Žudije kao pučki običaj nastale su u vrijeme kada su financijske (ne)mogućnosti i nedostatak informacija natjerale ljude da sami osmisle nekakve odore rimskih vojnika, najčešće od priručnih i jeftinih materijala pa tako neki imaju prepravljene vatrogasne kacige, a neki one njemačke iz I. svj. rata. Ima tu i povijesnih neutemeljenosti kao što je hrvatski grb na štitu, no to ne bi trebalo mijenjati jer upravo odore i običaji čuvaju neko davno vrijeme. U nekim župama žudije nemaju „rimsku“ odoru nego su u narodnim nošnjama, vojnim ili mornarskim uniformama. Ovogodišnja smotra započela je pred jednom od najstarijih crkava u dolini Neretve građenoj na temeljima naronitanske ranokršćanske bazilike. Iza crkve Sv. Vida žudije su se ukrcavale na lađe i Norinom plovile do rive u Vidu. Otud su se popele na gornju taracu novoga Muzeja Narone gdje su ih pozdravili domaćini, ravnatelj Muzeja Hrvoje Manenica, vidonjski župnik don Stanko Vrnoga, metkovski Gradonačelnik Stipo Gabrić Jambo i županica Mira Buconić. Nakon toga su svi pred Muzejom i na stubama Muzeja pozirali Šimi Strikomanu za zajedničku fotografiju. Od Muzeja su krenuli jugozapadnim naronitanskim bedemima do crkve Snježne Gospe ispred koje su se svi predstavili kratkim programom uz stručan komentar. Na smotri su sudjelovale žudije iz župa:
Sv. Nikole Biskupa – Metković,
Sv. Stjepana Prvomučenika – Vlaka,
Sv. Ilije Proroka – Metković,
Gospe Karmelske – Bagalovići,
Presvetog Trojstva – Rogotin,
Marijina Uznesenja – Šepurine Prvić,
Našašća Svetog Križa – Vodice,
Sv. Mihovila – Murter,
Sv. Mihovila – Promina – Oklaj,
Sv. Stjepana Prvomučenika – Brela,
Srca Isusova i Marijina – Vidonje,
Sv. Duha – Tisno,
Sv. Stjepana Prvomučenika – Opuzen,
Sv. Mihovila – Vareš, BiH,
Sv. Ante – Knin,
Sv. Frane – Imotski,
Gospe Snježne – Vid.
Osim velikog angažmana župljana župe Snježne Gospe kojima su pomogli župa Presvetog Trojstva iz Rogotina i tvrtka MGA iz Metkovića ovu Smotru financijski su potpomogli grad Metković, Turistička zajednica grada Metkovića i HEP – Pogon Metković. Sljedeća smotra bit će na Prviću u Šepurunama.
Slavljenici - 150 god.
žudija župe
Sv. Ilije Metković (1857.-2007.)
Žudije su u župi Sv. Ilije osnovane 1857. te su, vjerojatno, najstarije žudije u Dalmaciji. Osnovao ih je Metkovac Ante Gluščević koji je bio sjemeništarac u Lorettu
pa je odatle taj običaj donio u Metković otkud se on proširio po cijeloj dolini Neretve, a
možda dalje i po Dalmaciji. 15. travnja 2007. proslavit će se 150
godina od osnutka kojom prigodom u izdanju župe Sv. Ilije je tiskana knjižica „U tišini Velikoga tjedna“.