Neretva - Neretvanac 3:1
Metković, 9.10.2005. - Nakon jedanaest godina igrači Neretve i Neretvanca ponovno su zajedno istrčali na teren u jednoj prvenstvenoj utakmici. Ugođaj je bio kao nekada na pravim neretvanskim derbijima koja su ova dva najstarija neretvanska nogometna kluba do sada puno put igrali. Naime, Neretva je osnovana 1919., a Neretvanac trinaest godina kasnije, iako ove godine, do sada, kolo vodi puno mlađi NK Jadran iz Ploča. Opet dobro, umjesto jednoga neretvanskog derbija sada imamo tri. Evo što smo zabilježili (kliknite na slike za uvećanje).

Derbi je na igralište 'Iza Vage' privukao oko 1500 gledatelja iz Metkovića, Opuzena i okolnih mjesta. Naravno, najvatreniji navijači obaju klubova nalazili su se na suprotnim tribinama. Blue-white killersi na istočnoj...

... a Blue hellsi na zapadnoj, i jedni i drugi opskrbljeni navijačkim rekvizitima, transparentima i silnom željom da isprovociraju suprotnu stranu. No, sve je prošlo u najboljem redu jer je policija ocijenila da se radi o utakmici visoka rizika...

... pa su se između običnih i 'žestokih' navijača nalazili pripadnici specijalne policije.

Penjanju vještiji derbi su promatrali sa desetak metara visokog krova skladišta.

Prvi dio utakmice u potpunosti je pripao Neretvi. Neretvanac je tek u nekoliko navrata uspio igru prenijeti na suparnikov teren.

Uporno opsjedanje Sršenova gola u 40. minuti urodilo je plodom. Mario Gujinović Neretvu dovodi u vodstvo 1:0. Zanimljivo je da je Gujunović u momčad ušao u desetoj minuti nakon što je Neretvin igrač Darko Zeljić završio na Hitnoj zbog rasječene arkade, posljedice sudara sa protivničkim igračem. BWK su dugo čekani gol proslavili bakljadom i bacanjem papirnatih traka u teren.

Prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 1:0 za domaćina. U drugome je bila potpuno suprotna slika. Neretvanac je uporno napadao sve do sedamdesete minute kada Gujinović, nakon pogrješke gostiju, povisuje vodstvo Neretve na 2:0. Na tribinama identična slika.

Osokoljena Neretva nastavlja sa napadima i u nekoliko minuta stvara dvije gotovo stopostotne prilike za gol.

A onda hladan tuš. Izvanrednim prodorom po desnoj strani Andrej Zvono preciznim i jakim šutom, gotovo iz mrtvog kuta, u 76. minuti pogađa Bubalovu mrežu. Neretvanac smanjuje na 2:1 podižući na noge rezignirane opuzenske navijače.

Šok je kod domaćih trajao tek koju minutu što je Neretvanac iskoristio za opsjedanje Neretvina gola, ali već u 80. minuti u šesnaestercu Neretvanca oboren je Neven Majić, pa je sudac Knezović iz Splita bez razmišljanja dosudio jedanaesterac za Neretvu.

Siguran realizator, oštrim niskim šutom, bio je Dragan Brečić. 3:1 za Neretvu.

Utakmica je na kraju završila tim rezultatom, što vjerojatno odražava trenutan odnos snaga. Treba istaknuti odličnu organizaciju jer nije zabilježen niti jedan incident, pa bi se na igralište 'Iza Vage' mogao vratiti mnogi ljubitelj nogometa u Metkoviću i okolici.