vijesti www.metkovic.hr

 Izbori

Šešelj: Nakon četiri godine stabilizacije slijede četiri godine napretka metkovskoga sporta

Metković, 24.3.2017. - Na danas održanoj drugoj tematskoj konferenciji za medije Mosta nezavisnih lista okupljenim novinarima prvo se obratila gradonačelnica Katarina Ujdur, Mostova kandidatkinja za gradonačelnika na predstojećim lokalnim izborima. Rekla je da su tema konferencije postignuća na području sporta protekle četiri godine u Metkoviću, gradu koji je dao mnoge poznate sportaše.

Izvješće je podnio Nino Šešelj, gradski vijećnik iz Mostove kvote. Uvodno je dao pregled metkovskoga sporta od sedamdesetih, osamdesetih i devedesetih godina prošloga stoljeća pa do vremena kada je Most preuzeo upravljanje gradom. Rekao je da je od početka dvadeset prvog stoljeća pa do 2013. godine metkovski sport, osim nekih izuzetaka, doživljavao sustavan pad. Najviše se to očitovalo kao infrastrukturni pad, premda ne treba zaboraviti ulaganje u malonogometni teren s umjetnom podlogom te polivalentnu gimnazijsku dvoranu, no misli da je tom dvoranom uništeno važno otvoreno igralište.

– Godine 2013. nizom su izvanrednih skupština promijenjene bivše uprave u klubovima, angažirani su ljudi koji su uspjeli da klubovi prežive i opstanu te podignu kvalitetu rada. Sve to uz trostruko manja sredstva Grada i Sportske zajednice. U tom vremenu u gradu je vladao potpuni gospodarski kolaps i ono malo gospodarstvenika nije pokazivalo nikakav interes da bi pomoglo sportu. U sezonu 2013./14. ušlo se s nula kuna u Gradskom proračunu vezanom za sport. Zašto nula kuna? Zato što se uspjelo sanirati dugovanja klubova prema prijevoznicima koja su iznosila 522 tisuće kuna. Zahvaljujući bivšoj gradskoj upravi u 2014. godini imali smo za sport u Proračunu manje od iznosa koji smo platili temeljem sudske tužbe. Jednom našem poznatom rukometašu isplatili smo 632 tisuće kuna, uključujući zatezne kamate.

Sport u Metkoviću temelji se na radu Sportske zajednice Grada Metkovića. Budući da je bio istekao je mandat bivšem Upravnom odboru Sportske zajednice, instaliran je novi Odbor na čelu kojega je Ante Zovko. Napravljena je kategorizacija sportova. U tom trenutku grad nije imao ni jednoga prvoligaša pa smo se vodili time da kategorizaciju napravimo na temelju sredstava s kojima raspolažemo, s time da smo u obzir uzeli sportove koji su od posebnoga interesa za grad Metković, a to su Rukometni klub Metković 1963 i Nogometni klub Neretva zbog svoje dugogodišnje tradicije i masovnosti. U drugoj kategoriji su klubovi koji imaju cjelogodišnja događanja, kao što su ONK Metković, ženski rukometni klub, košarkaški klub oba karate-kluba, VK Neretvanski gusar. U trećoj kategoriji su klubovi s paušalnim dotacijama, oni koji imaju događanja jedanput ili dvaput godišnje, a u četvrtoj kategoriji su ostali klubovi.

Osim toga, usvojen je Poslovnik o radu Skupštine i Pravilnik o prijemu u Sportsku zajednicu bilo koje sportske udruge. Zajednica je ta koja određuje korištenje sportskih površina za trening i igranje službenih natjecanja. U 2018. godini planiramo zapošljavanje prvih trenera u ovome gradu preko Sportske zajednice Grada Metkovića uz zasnivanje normalnoga radnog odnosa, a ne rada na bazi honorara. Izdvojena su sredstva za školovanje i licenciranje mladih trenera. Prošle smo godine započeli s nagrađivanjem najboljih sportaša i sportskih kolektiva unutar Sportske zajednice Grada Metkovića, a od ove godine namjeravamo uvesti nagrađivanje najboljih sportaša, bez obzira gdje i za koga igraju, samo je važno da u najboljem svjetlu predstavljaju naš grad.

Što se tiče konkretnih investicija, krenimo od ONK Metković. U suradnji s Ustanovom za kulturu i sport Metković nakon sto godina loptanja dostigli smo standard, a to je svjetlo da imamo dovoljan broj termina za rad. Stavili smo šest rasvjetnih stupova s rasvjetnim tijelima, investicija vrijedna oko 150.000 kuna. Tomu treba dodati 50-ak tisuća kuna na ostale radove koje je uložila Ustanova za kulturu i sport.

U prostorijama igrališta Iza Vage Ustanova za kulturu i sport izmijenila je kompletne otvore u vrijednosti 22.000 kuna, obnovljen je potpuno devastirani umjetni teren, čija vrijednost 160.000 kuna te uz njega je izgrađeno malo igralište. Uz pomoć HHO- a i Sportske zajednice Grada Metkovića došlo se do vrijedne donacije od 50.000 kuna. Riječ je o željeznim golovima koje smo zamijenili novim certificiranim aluminijskim, kakvi će tijekom svibnja biti postavljeni i na pomoćnom terenu, na kojemu je u tijeku projekt osvjetljavanja. U planu je i kompletna zamjena travnjaka, što će s rasvjetom ukupno stajati oko 200 tisuća kuna – rekao je Šešelj. Dotaknuo se i 15-godišnje blokade računa NK Neretva i problema koje to sa sobom nosi te je rekao da su pri koncu rješenja toga problema. Pri tome je zahvalio odvjetniku Stipi Cvitanoviću na pravnoj pomoći. Nije riječ o tome da Gradska uprava protežira Neretvu nego o tome da je to najveći sportski kolektiv u našoj županiji, čiji je realni proračun između milijun i milijun 200 tisuća kuna. Ova uprava kluba ima na raspolaganju između 300 i 400 tisuća kuna godišnje, za sve ostalo snalazi se na sve moguće načine. Šešelj je rekao da se raduje i tome što na pomoćnom terenu NK Neretva neće niknuti nova škola jer ona može biti na nekom drugom mjestu.

U Veslačkom klubu Neretvanski gusar potpuno je obnovljen hangar s teretanom. Obnovljena je muška i ženska svlačionica, izgrađen WC s tuševima, jednom godišnje se održava ponton. Nabrojio što je sve Uprava Kluba uspjela nabaviti, a to su mnogi čamci, vesla i druga oprema vrijedna više stotina tisuća kuna. Sve to praćeno je uspješnim nastupima na regatama, organizacijom velikih natjecanja, a najavio je i to da je VK Neretvanski gusar u srpnju 2018. godine domaćin Europskog prvenstva u kajaku na mirnim vodama – disciplina maraton, što je već odavno u kalendaru Europskog kajak-kanu saveza.

Rukomet je jedan od problema u ovome gradu, što traje odavno, a razlog su netrpeljivosti uzrokovane političkim previranjima. Gradska uprava i Sportska zajednica pokušala je ujediniti sve rukometne klubove, ali u tome se nije uspjelo, što ne znači da se na tome stalo. Unatoč svemu, Šešelj je pohvalio rad svih tih rukometnih udruga koje od Sportske zajednice dobivaju sredstva za svoj rad.

U gradu kvalitetno funkcioniraju dva karate-kluba; Karate klub Knez Domagoj i karate-klub Metković. Svjedoci smo brojnih medalja s natjecanja, a osobito veseli što je riječ mladoj populaciji tj. djeci. Što se tiče tenisa, Gradska je uprava uspjela urediti okoliš, jednim dijelom i rasvjetu, a u planu je ove godine izgraditi dva zemljana terena.

Šešelj je spomenuo i tri boćarska kluba koji uspješno funkcioniraju s višestruko manjim sredstvima. Isto tako, Košarkaški klub Metković u zadnje vrijeme pokazuje znatan napredak. Rekao je da žali što se ugasio Malonogometni klub Metković koji je nosio nosi ime grada, ali od 2013. do danas grad je bogatiji za nove sportske kolektive. To je Ženski nogometni klub Neretva, koji je vrlo brzo ušao u najviši rang natjecanja. Tu su i dva biciklistička kluba, koja izvrsno surađuju i svakodnevno rade na promicanju biciklizma kao sporta. Novi član sportske zajednice je Kick-boxing klub Sparta, čime se pokazalo da ima puno mladih zainteresiranih za taj sport. Novi član je i Sportska udruga Neretva run. Grad ih je pomagao i prije nego su postali članovi Sportske zajednice. Ono što su oni napravili u protekle dvije godine vrijedno je svake pohvale, U gradu djeluje i ragbi klub, premda još nije član Sportske zajednice, isto tako kao i ostali predstavlja naš grad na najbolji mogući način.

Šešelj a na kraju rekao da u svim klubovima ima preko dvije tisuće sportaša pa se povećao obim trenažnog procesa, broj sati korištenja gradske sportske dvorane i ostalih sportskih terena. Unatoč tome Sportska zajednica uspješno rješava sve zadaće i svim klubovima termine nudi potpuno besplatno. Na kraju je zahvalio svima, volonterima, svim roditeljima, svim sportskim djelatnicima koji su izvodili svoje vrijeme za spas sportskih klubova pa je nakon četiri godine stabilizacije najavio i četiri godine napretka metkovskoga sporta.

Za sam kraj pokazao je idejno rješenje budućega Sportskog centra Metković, koje je stajalo oko 250 tisuća kuna i trenutno se nalazi na oko 60 posto realizacije. – Investitori su zainteresirani već od prvoga dana, trenutno se radi na otkupljivanju pojedinih parcela kako bi se dobio cjelovit prostor za taj sportski centar – rekao je Šešelj.

Kao i na presici na kojoj su prikazana postignuća u kulturi, gradonačelnica Ujdur predstavila je dvoje novih članova Mosta; Andriju Bebića i Srećka Jeramaza, koji su se kratko obratili novinarima.