Metković,
20.10.2017. - Gradonačelnik Dalibor Milan jučer se sa svojim zamjenikom Robertom Dokom u Galeriji GKS-a Metković sastao s predstavnicima mjerodavnih ministarstava i drugih relevantnih subjekata kako bi se razmotrila problematika otvaranja Međunarodnoga cestovnoga graničnog prijelaza Metković, što bi se trebalo dogoditi u studenome ove godine.
Ministarstvo financija predstavljao je načelnik sektora za izgradnju i održavanje graničnih prijelaza Ante Kapulica, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja pomoćnik ministra Milan Rezo, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture pomoćnik ministra Alen Gospočić i Milan Vuković, Ministarstvo unutarnjih poslova pomoćnik načelnika Uprave za granicu Gilio Toić Sintić, Hrvatske ceste Neven Matijević iz Splita i Ivica Tucman iz Dubrovnika, HŽ infrastrukturu Janja Groš te PU dubrovačko-neretvansku Mato Bender.
Gradonačelnik Milan još je jednom iznio probleme do kojih će doći kada se taj granični prijelaz stavi u funkciju. Osim tehničke izvedbe, koja u prometnim špicama onemogućava normalan prilaz autobusima, prijelaz je preblizu središtu grada pa će se u Ulici Stjepana Radića pa dalje u Ivana Gundulića i Splitskoj stvarati kilometarske kolone. Najviše će to osjetiti građani u Ulici Stjepana Radića, ali i svi ostali jer dijelom te ulice od mosta i Ulicom Ivana Gundulića teče sav promet između lijeve i desne strane Metkovića. Gužve nisu samo ljeti, sjetimo se samo kako je to izgledalo kada su se prošle godine prema Doljanima vraćali berači mandarina iz susjedne Hercegovine. Unatoč svim gradonačelnikovim argumentima čini se da će prijelaz, kažu privremeno, biti otvoren u studenome.
Nakon sastanka sudionici su se zaputili ka graničnome prijelazu gdje ih je dočekala skupina građana koji su izrazili svoje nezadovoljstvo i tražili odgovore na mnoga pitanja. Napomenimo da muke s graničnim prijelazom neće imati samo građani u Ulici Stjepana Radića, već ih odavna imaju i oni u Ulici Marka Marulića koja se proteže uz samu granicu. Izjave gradonačelnika Milana, pomoćnika ministra Gospočića i Reze donosimo u videoprilogu.
Hoćemo li opet biti 'Ultima Thule'?
„Metcovich may be regarded as the Ultima Thule of civilisation in this direction.“ – pisao je 1862. britanski general-potpukovnik Charles George Arbuthnot, kada je na svome proputovanju prema Mostaru prošao kroz Metković. Pojam Thule nekada davno značio je kraj svijeta, pa bi Ultima Thule bio kraj kraja.
Dobar dio granice Grada Metkovića poklapa se s državnom granicom i to nas sprječava da dišemo punim plućima, kao da imamo samo jedno plućno krilo, dok je drugo s druge strane granice. Osjećaju to svi Metkovci, ali i svi naši sunarodnjaci koje je ta granice neprirodno odsjekla. Odsjeći će još i više kada se uspostavi nemilosrdni schengenski režim na njoj. Pitanje je što će tada biti i s graničnim prijelazom na „Jura Shopu“, koji privremeno ima status međunarodnoga i omogućuje stanovnicima Gabele Polja da kako-tako obavljaju svoje svakodnevne poslove u Metkoviću. Stanovnici Ulice Marka Marulića žive kao u Big Brotheru. Postroženi granični režim praktično nam je zatvorio granični prijelaz na Unki…
Sve je prema propisima, ali…
Na budućemu graničnom prijelazu Metković sudionike jučerašnjega sastanka dočekala je skupina građana koji su pokušali, po tko zna koji put, objasniti da će se naći u svojevrsnome getu. Sve što su čuli jest to da je sve prema zakonu, prema ovim i onim planovima, projektima. Nisu dobili odgovor na to zašto je granični prijelaz tako skučen, premda je zahvat mogao biti puno obuhvatniji. Nisu čuli kako će u prometnim špicama do svojih kuća, kako će do njih hitna medicinska pomoć ili vatrogasci… Pogođeni su i oni koji će živjeti na „ničijoj zemlji“ između MCGP-a Metković i Doljani, koji ostaje na istome mjestu u Doljanskome polju. I. Puljan